czwartek, 4 lutego 2016

Zrób to sam - Wymiana płynu hamulcowego

W tym poście dowiesz się jak samodzielnie wymienić płyn hamulcowy oraz kiedy powinieneś do takiej czynności przystąpić. Sam płyn hamulcowy oddziałuje na układ hamulcowy przez ciśnienie hydrauliczny, aktualnie istnieją jego trzy klasy: DOT-3, DOT-4, DOT-5 przy czym najczęściej spotykanym jest DOT-4.



Płyn hamulcowy powinien być wymieniany co około 2 lata lub 40 000- 50 000 kilometrów zależnie od tego jak często używamy naszego autka. W płynie nie powinna się znaleźć woda, tu ciekawostka gdy w płynie znajduje się 1% wody skuteczność hamowania może spaść nawet o aż 15%. Nie należy kierować się dokładnymi datami, jeśli czujesz, że efektywność hamowania spadła powinieneś niezwłocznie udać się do mechanika w celu jego wymiany lub sam go wymienić według poniższej instrukcji.



Na sam początek wymiany płynu samochód powinien znajdować się na samych podstawkach czyli zaczynany od zdjęcia kół, do dalszej części wymiany będziesz potrzebował pomocy drugiej osoby, która będzie miała proste zadanie dociskania pedału "STOP" podczas gdy będziesz odkręcał odpowietrzniki,aż cały płyn się nie wypompuje z układu hamulcowego, jednak nie wszystkich na raz. Zaleca się, żeby zacząć od odpowietrznika, który znajduje się najdalej pompy hamulcowej czyli zazwyczaj prawego tyłu, następnie lewy tylny, prawy przedni i lewy przedni, przy aucie z systemem ABS kolejność jest odwrotna. Podczas spuszczania starego płynu dolewaj nowego aby układ się nie zapowietrzył, kiedy zobaczysz, że kolor płynu jest taki sam jak dolewany oraz nie ma w nim pęcherzyków powietrza to znak, że należy zakręcić odpowietrznik. Dopiero wtedy osoba nam pomagająca może puścić pedał hamulca. Należy stale kontrolować ilość płynu w zbiorniczku i na bieżąco go dolewać, ponieważ przez jego brak możemy zapowietrzyć układ.

Jeśli nie masz pewności jaki płyn miałeś dotychczas nie łącz go z nowym! Płynów kategorycznie nie wolo mieszać.

Płyn to wydatek od 20 do 60 złotych, przy zakupie zwróć uwagę na ta, żeby opakowanie nie było otwarte po prostu nowe, używany płyn najprawdopodobniej posiada sporo wody jeśli czytałeś artykuł wiesz czym to grozi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz